Коли потрібен бізнес-партнер і де його шукати

Коли потрібен бізнес-партнер і де його шукати

Найчастіше партнера слід залучати тоді, коли у вас є напрям у майбутньому бізнесі, який ви не можете або не хочете закривати самостійно.

Важливо: проєктні види робіт, разові або постійні, але не критичні для бізнесу, варто залучати на комерційних умовах, а не як партнерства. 

Що варто врахувати перед початком спільної роботи? Партнерство, як і будь-які стосунки, потребують часу і зусиль для вибудовування. Чим більше ви розумієте себе, тим легше буде вибудовувати конструктивну роботу з партнером. Тому перед початком спільної роботи важливо:

• обговорити зони відповідальності (хто за що конкретно буде відповідати);

• синхронізувати ваші цінності та особисту мету у спільній справі;

• окреслити очікування залученості кожного (якщо це парт-тайм, то скільки годин на тиждень, якщо це фул-тайм, то як довго кожен готовий працювати безоплатно над проєктом);

• визначити, як ви плануєте далі залучати команду, ко-фаундерів чи інвесторів, як зміняться ваші частки у бізнесі;

• обговорити негативні сценарії у бізнесі (що якщо ми не дійшли згоди, або один з нас захоче вийти з бізнесу).

Як шукати ко-фаундера чи партнера? Фактично, ко-фаундер — це перша людина, кому ви продаєте свою ідею. Тож пошук партнера чи ко-фаундера дуже схожий на продаж, і до бесіди варто готуватися.

Тут допоможе ваш особистий бренд та нетворкінг. Знайомтесь у відповідних колах та розповідайте про себе і свій запит. Якщо ви шукаєте технічного ко-фаундера, то слід приходити у спільноти програмістів чи суміжні технічні спеціальності: хакатони, стартап-тусовки тощо. Якщо вам потрібен маркетинговий ко-фаундер, то відповідно відвідуйте маркетингові події та івенти, де може бути потрібна людина.

Дуже багато можливостей для нетворкінгу створюють також різного роду фонди та грантові програми чи акселератори.