Відкриття бізнесу по франшизі: що потрібно знати

Франшиза ― це юридичне право вести діяльність під брендом іншої компанії та використовувати її бізнес-модель. Простими словами, франшиза ― це можливість запустити бізнес «з нуля»‎, але вже під відомою назвою, з набором перевірених стандартів роботи, налагодженими процесами та готовим маркетинговим планом.

Разом з тим, перед франчайзі ― підприємцем, що купує франшизу, висувається низка умов від франчайзера ― власника бізнес-моделі. Вимоги залежать від ніші бізнесу та специфіки компанії-франчайзера. Серед обов’язкових, наступні:

Дотримання стандартів франчайзера ― у кожній франшизі є чіткі правила, яких необхідно дотримуватись. Наприклад: заборона відкриття нових точок, закупівля продукції у певних постачальників, обов’язкове своєчасне навчання на курсах, виконання встановленого плану продажів та інші.

Паушальний внесок ― початкова одноразова плата при укладенні договору за приєднання до мережі франчайзера. Її розмір залежить від рівня авторитетності бренду та кількості послуг, які отримує франчайзі. Підтримка від франчайзера може включати доступ до CRM, навчання та інформаційний супровід, рекламні матеріали, обладнання та навіть підбір співробітників. Якщо згодом підприємець захоче відкрити ще одну точку, йому доведеться знову сплачувати внесок.

Сплата роялті ― своєрідна «абонплата»‎ за користування франшизою та підтримку бізнеса від франчайзера. В залежності від умов договору, регулярні виплати здійснюються щомісяця, щокварталу, раз на півроку або рік. Роялті може бути фіксованим чи розраховуватись у вигляді відсотку від обороту франчайзі. Його розмір залежить від ніші бізнесу, але здебільшого складає 4-6%.

Маркетинговий внесок ― платіж, який може бути вже врахованим у роялті, або ж стягуватись окремо. По суті це плата франчайзеру за рекламні кампанії бренду, вигоду від яких отримують всі франчайзі. Зазвичай внесок становить 1-2% від обороту бізнесу кожного франчайзі.

Враховуйте! Паушальний та маркетинговий внески, а також роялті ― не є кінцевими інвестиціями у бізнес. Окремо підприємець орендує приміщення, робить закупівлю товарів, сплачує заробітну плату команді. Самостійно розраховувати всі можливі витрати не потрібно, зазвичай вони вказуються франчайзером у пропозиції перед підписанням угоди.

Середньостатичний мешканець міста щодня стикається із франшизою. Відвідує ресторани та кав’ярні під відомою назвою, користується послугами АЗС чи салонів краси, купує продукти. За цією системою працюють багато українських та міжнародних брендів: McDonald’s, KFC, Domino’s Pizza, Галя Балувана, Діла, Наш Край та інші.

Види франшиз

В залежності від типу бізнесу, розрізняють 3 основних види франшиз ― товарну, виробничу та сервісну. Розповідаємо про кожну детальніше.

Товарна

Франчайзі отримує право на відкриття фірмових магазинів та продаж товарів від компанії-франчайзера. Грубо кажучи, він реалізує продукцію певного бренду. Магазини мережі мають схожий інтер’єр, асортимент, єдині стандарти обслуговування, техніки продажів, але є окремими організаціями з різними власниками. Приклади товарної франшизи ― магазини H&M, Athletics, JYSK.

Виробнича

Модель співпраці передбачає надання франчайзером права виготовляти та продавати товар під своїм брендом. Франчайзі отримують технологічні інструкції, сировину, а інколи і спеціальне обладнання в лізинг, та зобов’язуються дотримуватись стандартів якості головної компанії. Виробничу франшизу пропонують організації, що спеціалізуються на виготовленні побутової хімії, будівельних матеріалів, меблів, продуктів харчування. Найяскравіший приклад — заводи Coca-Cola, розташовані по всьому світу. 

Сервісна

При купівлі сервісної франшизи, крім можливості ведення бізнесу під відомим брендом, підприємцю надаються технології надання сервісу за перевіренними та налагодженими стандартами, а його команда обов’язково проходить навчання. Сервісна франшиза ― широка категорія. За цим типом працюють салони краси, фітнес-центри, туристичні агентства, хімчистки, а також кав’ярні та заклади харчування (в цьому випадку виготовлення страв відбувається на франчайзинговій точці). Приклади сервісної франшизи ― G.Bar, TUI, УнМоменто, Aroma Kava, Нова Пошта. 

Франшизи також класифікують за формою роботи:

 • Ексклюзивна ― лише один підприємець є партнером франчайзера на зазначеній у договорі території, наприклад в певному районі.
 • Не ексклюзивна ― на одній території можуть працювати кілька франчайзі.
 • Майстер-франшиза ― франчайзі надається право розвивати франшизу на певній території з можливістю продажу прав іншим підприємцям.

Розбираємося в деталях: що отримує підприємець при купівлі франшизи

Франшиза ― це не лише бізнес-ідея, але й її упаковка. Пропонуємо детальніше розібратись, за що саме платить підприємець, крім відомого імені.

 • Готовий бізнес-план та його адаптація під конкретні ситуації за потреби (наприклад, під час пандемії COVID-19 були змінені умови доставки в мережах закладів).
 • Контроль бізнесу зі сторони франчайзера. Перевірка ведення діяльності по франшизі «працює»‎ на користь для обох сторін. Підприємець отримує експертний фідбек, що для новачка дуже важливо. Франчайзер в свою чергу убезпечує бренд від ризиків, адже недосвідчений бізнесмен може легко зіпсувати репутацію компанії. Франчайзери оцінюють роботу партнерів за допомогою перевірок точок, встановлення KPIs, підключення до CRM. Якщо у власника бренду немає вимог до франчайзі — це привід задуматися про якість франшизи.
 • Юридична допомога під час реєстрації та запуску бізнесу.
 • Брендбук (стандарти компанії), технології виробництва, база перевірених постачальників.
 • Пакет документів: чек-листи, інструкції, договори, франчайзі-бук.
 • POS-матеріали (від вивіски до інтер’єрних плакатів та рекламних буклетів).
 • Маркетингова підтримка. Крім загальної реклами бренду, франчайзер, як правило, розміщує інформацію про нового франчайзі на корпоративному сайті, у соцмережах, Google-картах, презентації компанії.
 • Інформаційна та технічна підтримка, за потреби ― супровід бухгалтера.
 • Допомога у відкритті представництва (консультації з приводу оренди приміщення, його оформлення, закупівлі обладнання або повний супровід).
 • Навчання для підприємця та персонала.
 • Спеціальні ціни на продукцію та інші бонуси.

Пакет послуг може бути більш розширеним в залежності від бренду з яким укладається договір.

Чи є недоліки у веденні бізнесу по франшизі?

На перший погляд, бізнес по франшизі має суцільні переваги для підприємця-початківця:

 •  можливість відкрити свою справу з мінімумом ризиків за готовою бізнес-моделлю;
 •  підтримка та супровід експертів;
 • налагоджений зв’язок з постачальниками;
 • зниження витрат на залучення клієнтів за рахунок «розкрученої»‎ назви;
 • точність в плануванні бюджету.

Але при відкритті будь-якого бізнесу важливий комплексний підхід, навіть за франшизою, тому попередньо варто ознайомитись як з плюсами, так і з мінусами партнерства з відомим брендом:

 • Відсутність свободи дій. Підприємець самостійно керує представництвом, але приймати стратегічні рішення він не може. Як мінімум — їх необхідно попередньо обговорити з франчайзером (наприклад запуск рекламної кампанії, введення локальних акцій та ін.). До того ж партнер регулярно проводитиме перевірки щодо дотримання стандартів роботи. Такий формат не підійде тим, хто любить незалежність.
 • Репутаційні ризики. Якщо бренд франчайзера опинився у центрі скандалу, може постраждати весь партнерський бізнес.
 • Обмеження та стандарти. Крім того, що франчайзі повинен узгоджувати з франчайзером майже кожен крок, він зобов’язується виконувати всі встановлені стандарти. Наприклад, змінити не дуже вдалу рецептуру бургера — не вийде. Інколи підприємці змушені робити внески на не завжди ефективні рекламні кампанії бренда або закупати продукцію за завищеною ціною у постачальників франчайзера.
 • Значні інвестиції на старті. Зазвичай, необхідний початковий капітал, за рахунок паушального внеску, перевищує потрібний бюджет на самостійне відкриття бізнесу.
 • Банкрутство власника мережі. Звичайно, і з бізнесом під власним брендом є ризик «прогоріти»‎, але у випадку банкрутства франчайзера, підприємець ніяк не зможе вплинути на ситуацію.

Також, радимо попередньо подумати, чи готові ви роками сплачувати роялті.

Як вибрати франшизу: поради для підприємців

Перспективи та прибутковість ведення діяльності по франшизі здебільшого залежать від того, наскільки вдалу бізнес-пропозицію ви виберете. При підборі франшизи дотримуйтесь кількох рекомендацій.

Визначтесь з нішею бізнесу

Вибирайте зрозумілу та знайому вам сферу. Оптимально, якщо ви вже працювали в цій ніші та знаєте особливості бізнесу хоча б поверхнево. Але надавайте перевагу тому, що вам подобається. 10 років були бухгалтером в поліграфії, але все життя мрієте про кондитерську? Чому б і ні! Важливо також оцінити перспективність напрямку, його вразливість до зовнішніх факторів. Проаналізуйте цікавий вам ринок та поточні тренди.

Оцініть інвестиційні можливості

Розрахуйте, який стартовий капітал ви готові внести при відкритті бізнесу. Враховуйте, що крім паушального внеску та роялті, вам потрібно орендувати приміщення, купувати обладнання, продукцію, наймати працівників. Ідеально мати в наявності +10% до обов’язкових витрат для більшої надійності.

На замітку! Уточніть у франчайзера суму прихованих внесків та витрат. Наприклад, в умовах франшизи можуть бути вказані обов’язкові платежі за ведення електронного документообігу.

Ретельно вивчіть цікаві вам бренди

Відібрані компанії варто оцінювати за наступними критеріями: рік заснування бренду, його впізнаваність, кількість точок в мережі (відкритих та закритих), термін їх існування, швидкість розвитку компанії. Крім того, зверніть увагу на вартість франшизи (внесок, роялті, інвестиції), якість обслуговування, ступінь підтримки франчайзера.

Відповіді на більшість питань ви отримаєте вже безпосередньо при переговорах з майбутніми партнерами. Додатково радимо ознайомитись з відгуками, а краще — поспілкуватись з іншими франчайзі.

 На зустрічі з представником бренду попросіть надати документи, що підтверджують його юридичну чистоту. У чесної компанії немає заборгованостей, є продуманий договір із франчайзі та зареєстрований товарний знак. Такий франчайзер відкрито надає будь-яку інформацію щодо франшизи та зацікавлений у спілкуванні з партнерами.

Проаналізуйте місцевий ринок

Зберіть інформацію про чисельність потенційної споживчої аудиторії, рівень конкуренції в ніші в межах певної території та наявність відповідних приміщень для оренди.

Перед підписанням договору, проконсультуйтесь з надійним юристом, який допоможе розібратись у фінансових та правових нюансах.

Де шукати франшизу?

Сайт компанії. Якщо ви вже знаєте перелік цікавих вам компаній, відвідайте їх сайти. Зазвичай, у брендів що пропонують співпрацю по франшизі є спеціальний розділ з умовами та контактами відповідного відділу.

Спеціалізовані майданчики. В Україні є кілька популярних майданчиків, де можна вибрати франшизу: Franchise GroupFranchFranchisingProriat-franchise.