Вирощування помідорів

Для отримання весняного врожаю підприємець має познайомитися з агротехнікою, як вирощувати ранні помідори у теплиці. Спочатку буде необхідна земельна ділянка, тому цей бізнес ідеальний для мешканців сільської місцевості чи власників дачних ділянок. Міським мешканцям, які бажають освоїти вирощування помідорів у теплиці або на відкритому ґрунті, доведеться взяти в оренду ділянку землі. Вартість оренди землі для обробітку у нашій країні не дуже велика.

Другим етапом постає питання купівлі чи будівництва теплиці. Щоб виростити ранній урожай, вона має опалюватись. Тоді помідори у теплиці не загинуть під час весняних заморозків на ґрунті. Підтримка особливого мікроклімату дозволить знімати врожай восени до глибокого морозу.

Заводські теплиці сьогодні виготовляють з полікарбонату. Це досить міцний матеріал, який має гарну світлопроникність. Велика теплиця, розмірами 10х4х2, 2 м. буде коштувати близько 100 тис. гривень. Вона покриє площу 40 кв.м. і дозволить вирощувати помідори у великій кількості.

Технологія вирощування помідорів

Вирощування помідорів починається з першого важливого етапу підготовки насіння. Його потрібно проводити незалежно від того, планується вирощування овочів у відкритому грунті, в теплиці, що опалюється, або у багатоповерхівці на балконі. Зазвичай насіння здатне зберігати здатність до проростання протягом 7 і більше років, але найкраще від урожаю минулого року.

При покупці необхідно уточнити, помідори належать до сорту або гібриду. Це абсолютно різні поняття. Гібридне насіння добре підходить для тих підприємців, які хочуть виростити гідний урожай у теплиці або у відкритому ґрунті. Агрономи досліджували, що на звичайному ораному полі гібрид не дає таких добрих урожаїв, як на спеціально облаштованих грядках. Перевага цих рослин у тому, що їхня врожайність на невеликій території у теплиці набагато вища, ніж у звичайних польових умовах. Гібрид прийнято позначати F1.

Серед селян прийнято формувати насіннєвий фонд з найбільш вдалих для даної місцевості сортів. З гібридів насіння не збирають, тому що вони не здатні успадковувати властивості материнських рослин. Кращі з найкращих сортів відбираються і готуються для посадки наступного сезону, щоб виростити найбільш урожайні. Зберігають насіннєвий матеріал так, щоб на нього не діяла надмірна вологість і тепле повітря.

Вирощування помідорів у відкритому ґрунті, у теплиці з полікарбонату або на балконі найкраще проводити через розсаду. У цій справі головне завдання – правильно підготувати збагачений поживними речовинами ґрунт. Його заготовляють з осені, просіюють, додають деревну золу, крейду та яєчну шкаралупу. Суміш перемішують, очищають від бур’янів і пропарюють, щоб позбутися шкідників та мікробів. Перед висаджуванням грунт удобрюють. Грунтосуміш розсипають у горщики або заводські контейнери для розсади і поміщають на балконі, що опалюється або на добре освітленому підвіконні. Пінцетом викладають насіння. Між ними залишають відстань 2 см., а між рядами не менше 3 см. Велике насіння заглиблюють в землю на 1 см. дерев’яною паличкою, а дрібне просто присипають землею.

Після появи паростків помідори потрібно починати підсвічувати не менше 12 годин на добу. Лампи від рослини повинні бути не ближче 8 см. Якщо розсада знаходиться на балконі, то ящики потрібно обертати періодично через день щодо променів сонця. Коли саджанці випустять другий справжній лист, їх розсаджують в окремі горщики, висотою не менше 12 см.

Коли помідори на балконі виростуть до 20 см., їх висаджують у теплиці. Там рослини висаджують через кожні 50 см. По довжині грядок обов’язково встановлюють шпалери для підв’язування рослин.

З усіх рослин, незалежно від того, у відкритому грунті вони ростуть або в теплиці, видаляється нижнє листя. Ця процедура потрібна для того, щоб вони не стали переносниками хвороб з ґрунту на помідори.

У теплиці або квартирному балконі додатково проводять ручне запилення рослин. Коли з’являться перші квіти, рослину струшують та обприскують водою з розпилювача.

Перші помідори у теплиці можна збирати вже за два місяці. Якщо вдало обраний сорт чи гібрид овочів, то з 1 кв.м. площі у теплиці можна зібрати за сезон 10-25 кг. овочів.

Особливості висадки та догляду томатів у відкритому ґрунті

Тепер трохи про те, як виростити врожайні помідори як завжди, у відкритому ґрунті. Для посадок помідорів вибирають найтепліші та сонячні місця на ділянці. Огородники часто застосовують метод відділення посадок лаштунками з високих рослин. Це необхідно для захисту рослин від вітру та утворення теплого мікроклімату. Хорошою лаштункою також послужить стіна якоїсь будівлі, якщо розсаду висадити з південного боку. Не рекомендують садити помідори кілька років поспіль на тому самому місці. Краще чергувати їх з капустою, огірками, цибулею.

Осінні роботи на ділянці є глибоким перекопуванням з внесенням гною або перегною. Навесні у ґрунт прийнято вносити мінеральні добрива.

У відкритому ґрунті найкращі показники врожайності дають детермінантні помідори. Рослини цих сортів кущові і не перевищують 80 см. у висоту. Вони хороші тим, що не вимагають підв’язки та пасинкування, дозрівають рано та швидко. Перші овочі у відкритому ґрунті можна збирати вже на початку літа.

Добре переносять пересадку рослини, які мають висоту 30-35 см. та діаметр близько 10 см. У посадці в ґрунт розсаду потрібно рясно полити і затемнити при необхідності. Якщо розсада пройшла процес загартовування, їй притінення не потрібно, вона і так добре вкорениться. Протягом усього часу життя рослини поливають нечасто. На відміну від помідорів у теплиці перший полив розсади виробляють не раніше ніж через 10 днів.

Аналогічно тепличній агротехніці відбувається вирощування маленьких помідорів на балконі. Різниця полягає лише у виборі правильного ґатунку.

Плоди не повинні бути великими, а кущ компактний. Виростити овочі можна навіть на маленькому балконі, але неодмінною умовою має бути достатня кількість світла. Навіть якщо балкон розташований на південній стороні, весняними місяцями без додаткового освітлення не обійтися.

Реалізовуємо врожай

Успішно вирощені помідори у відкритому грунті або теплиці необхідно так само успішно реалізувати, інакше фермер не досягне своєї основної мети отримання прибутку. З можливих ринків збуту можна назвати:

1.    Магазини та супермаркети міста. Вони з задоволенням куплять всю продукцію, але ціни запропонують не найвигідніші. Маркетингова політика великих магазинів завжди орієнтована на закупівлі за найнижчими оптовими цінами. Це найпростіший шлях реалізувати помідори.

2.    Власна торгова точка на ринку. Тут виручка буде більшою, тому що на ринок люди зазвичай приходять за якісними екологічно чистими продуктами. Від цього і ціна на них вища, ніж у магазинах.

3.    Інтернет-торгівля або доставка поштою. Це порівняно нові шляхи реалізації, які ще не поширені у нашій країні. Оскільки більшість городян поступово звикають до покупок через інтернет, то зайняти цю нішу в категорії свіжих натуральних овочів було б вигідно.

І насамкінець хотілося б нагадати, що економія у процесі виробництва на насінні, добривах чи профілактичних препаратах може призвести до втрати репутації постачальника якісного продукту або ще гірше – до втрати всього врожаю. Горда назва «продукти від фермера» має підкріплюватися відповідним іміджем та якістю.

Скільки потрібно грошей для старту бізнесу?

Що ж до початкового вкладення коштів, то для цього потрібно не маленька сума. Основні витрати будуть спрямовані на облаштування теплиць та оренду землі, на якій ви вирощуватимете ваші помідори. Наприклад, для облаштування хороших теплиць у кількості 15 штук, необхідно закласти близько 450-500 тисяч гривень. Крім цього кожну з теплиць в обов’язковому порядку на зимовий період потрібно облаштувати обігрівачем, вартість якого може становити від 4 до 6 тисяч гривень. Для оренди землі істотного масштабу потрібно мати близько 30-50 тисяч, залежно від розміщення. І в обов’язковому порядку необхідно закласти гроші на покупку розсади та всіляких добрив.

Яке обладнання вибрати для бізнесу з вирощування помідорів?

Насамперед з усього обладнання, яке потрібно для догляду за цією рослиною, потрібно придбати:

·       пристосування, які використовуватимуться для поливу рослин;

·       теплиці;

·       контейнери та різні ємності, в які збиратимуться помідори та надалі зберігатимуться;

·       інвентар, що використовується у процесі догляду за помідорами.