Торговельна марка: реєструвати чи ні

Торговельна марка — тип позначення за якого продукція/ послуги одних осіб відрізняється від продукції/послуг інших осіб.

Основна мета реєстрації торговельної марки – захистити інтелектуальну власність та унікальність твоїх товарів/послуг від копіювання, плагіату та неправомірного використання сторонніми особами.

З моменту реєстрації торговельної марки, її власники отримують виключні права на її використання, а також право забороняти її використання іншими особами. Згідно статті 492 Цивільного кодексу України, реєструвати ТМ мають право як фізичні, так і юридичні особи/ декілька фізичних та/або юридичних осіб. При цьому, в Україні фізична особа, яка є власником ТМ не обов’язково повинна бути підприємцем.

Для чого потрібна ТМ

 • Загалом, ТМ – один із атрибутів т.з. “цінності бізнесу” і подекуди коштує навіть дорожче основных активів приємства (згадаймо хоча б мережу готелів Hyatt, де сімейна ТМ наразі коштує більше сукупної вартості всіх готельних комплексів родини).
 • Для позиціонування нового бізнесу на ринку, реєстрація ТМ зовсім не завадить, – це стане обличчям твого бізнесу.
 • Насамкінець, зареєстрована ТМ знадобиться для реєстрації домену в зоні ua.

Різновиди ТМ

 • Словесна ТМ (може складатися з літер, цифр або слів). Однак, варто пам’ятати, що ТМ не може стати слово загального вжитку, тобто таке, що позначає цілий клас товарів/послуг включно з загальновживаними термінами/символами (наприклад, “шкіра”, “торт”)
 • Графічна ТМ (зображення, малюнки, елементи зображень, логотипи)
 • Комбінована ТМ (поєднання словесних та графічних елементів)
 • Голографічна ТМ (з використанням голограм, її елементів)
 • Об’ємна ТМ (3D або об’ємне зображення товару різних форм, наприклад, в формі склянки, бутилки, апельсину, тощо).
 • Аудіо ТМ (наприклад, саундтреки, рекламні музичні заставки, характерні моно-полі тони)
 • ТМ представлена кольором або комбінацією кольорів. Водночас, допускається реєстрація ТМ без кольорів (чорно-білий). ТМ, яку було першопочатково зареєстровано в чорно-білому кольорі в подальшому можна використовувати в будь-якому бажаному кольорі.

Заборонено реєструвати ТМ, які:

 • Імітують державну символіку
 • Нагадують емблеми держорганів України та решти країн (дозволяється лише за офіційної згоди конкретної країни, згадаймо, наприклад ТМ “Фінляндія”)
 • Схожі на печатки, нагороди, герби і решту геральдики
 • Вводить в оману споживача
 • Суперечить моралі/суспільному порядку (містить нецензурні вирази/непристойні зображення – детальніше про заборонені ТМ читай тут).

⚠️ Найголовніше правило: заборонено реєструвати позначення, що уподібнюються до ВЖЕ існуючих, зареєстрованих чи заявлениях до реєстрації ТМ в Україні іншою особою для такого самого різновиду товарів/послуг/споріднених продуктів.

Яку ТМ реєструвати краще

Рекомендовано реєструвати словесне позначення в чорно-білому виконанні. В майбутньому це дозволить використовувати його в в будь-якому шрифті, в будь-якій палітрі, для будь-якого логотипу. Словесне позначення бажано реєструвати однією мовою (до прикладу, ТМ “Президент” і ТМ “President” – різні торговельні марки).

Реєстрація ТМ

Варто зазначити, що позначення для потенційної ТМ не можна зареєструвати саме по собі, а лише в прив´язці до певних класів товарів та послуг. Для кращої класифікації категорій товарів/послуг було створено МКТП – Міжнародний Класифікатор Товарів та Послуг. Відповідно до МКТП, товари/послуги розподіляються на 45 класів, серед яких: клас 1-34 (товари); клас 35-45 (послуги). Для реєстрації варто:

 • Обрати клас товарів/послуг, які найточніше відображатимуть ідею потенційної бізнес-діяльності, втіленій у ТМ. Бажано зареєструвати ТМ принаймні в одному класі. В подальшому, можна в будь-який момент розширити коло обраних класів.
 • Пересвідчитись, що обраний клас не стане підставою у відмові в реєстрації. Це може відбутися через тотожність/схожість з іншими ТМ, зареєстрованими/заявленими до реєстрації в Україні іншою особою для однорідних товарів/послуг.

⚠️ Подавши заявку без врахування однорідності, існує ризик відмови у реєстрації ТМ на етапі, коли за неї ВЖЕ було сплачено (без можливості повернення коштів). Рекомендовано попередньо проаналізувати обрані класи на тотожність/схожість з зареєстрованими/поданими до реєстрації товарами/послугами. Можна самостійно скористатися базою на сайті Державного підприємства «Український інститут промислової власності» (ДП «УІПВ», колишній Укрпатент). Якщо бракує досвіду, можна звернутись за консультацією до юриста.

Інструкція з реєстрації

 • Необхідно створити файл із якісним зображенням ТМ, краще чорно-білий, розміром 8*8 см (800*800 пікселів), у форматі JPG.
 • Отримати електронний цифровий підпис.
 • Для подання заявки потрібно сплатити збір за реєстрацію ТМ. Калькулятор для розрахунку збору тут. При поданні електронної заявки – знижка 20%.
 • Зображення ТМ ( JPG) і квитанцію про сплату збору (у форматі DOC) необхідно підписати електронним підписом. Це можна зробити на сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства цифрової трансформації України (див. тут).
 • Обрати тут потрібний клас товарів/послуг і завантажити його.
 • Зареєструватись на сайті Укрпатенту, у системі подання електронних заявок (див. тут).
 • Клікнути на розділ “Подання заявки” (Нова заявка на знак для товарів і послуг).
 • Створити нову заявку (інструкція на сайті Укрпатенту в розділі “Довідка”, далі шукаємо “Посібник користувача системи електронного подання заявок”).

⚠️ Право на ТМ засвідчується свідоцтвом. Строк його дії – 10 років з моменту подання заявки до Укрпатенту. За бажанням, його дію можна продовжити, сплативши відповідний збір.

Строки реєстрації ТМ

Процедура реєстрації ТМ є часозатратною й проходить в декілька етапів із залученням кваліфікаційної експертизи, тому приблизний строк отримання сертифікату 18 – 22 місяці.

⚠️ Однак, користуватися ТМ можна вже з першого дня подання заявки. Різниця лише в тому, що до отримання свідоцтва біля назви торговельної марки ставиться позначка “ТМ”, в той час як після – значок ©.

Існує також і прискорена процедура (8-9 міс), але вона буде коштувати значно дорожче.

Вартість реєстрації ТМ

Згідно постанови Кабміну №496  від 19 липня 2022, вартість реєстрації ТМ, патентів та авторських прав збільшується. Наразі реєстрація торгової марки коштує 4000 гривень (раніше – 1000). Ще 4000 коштуватиме реєстрація кожного додаткового класу товарів і послуг.