Ефективне партнерство: типи та ролі бізнес-партнерів

Ефективне партнерство: типи та ролі бізнес-партнерів

Зазвичай партнерів залучають у трьох ситуація: спільний старт бізнесу, вихід на нові ринки або масштабування, коли потрібна експертиза, фінансування або інші види інвестицій. Залежно від ситуації та виду бізнесу і партнери можуть бути різними.

1. Операційний партнер. Постійно перебуває у компанії, інвестує капітал, час, робочу силу в діяльність підприємства. В курсі всіх подій підприємства, бо причетний до його щоденної роботи. Дуже часто будівельний, меблевий, ресторанний малий бізнес організований за такою схемою. Гарно функціонує, якщо ролі розподілені та звітність є прозорою. Операційні партнери зазвичай повинні домовитись про те, чи отримують вони заробітну плату, чи лише частку прибутку. 

2. Неактивний партнер. Це той, хто фінансує бізнес або надає приміщення, має частку з прибутку, проте не бере участі в управлінні компанією. Він втручається лише тоді, коли фінансові результати є незадовільними або потрібні додаткові інвестиції. Часто салони красоти, приватні медичні заклади, заклади громадського харчування та навіть освітні установи мають таких партнерів-інвесторів.

3. Керівний партнер. Той, хто управляє бізнесом. Зазвичай така роль надається людині, яка робить меншу за обсягом фінансову інвестицію, але натомість гарно знає сферу та бізнес. Інколи керівний партнер може інвестувати виключно свій час, знання та навички. А ще така позиція може бути однією з кар’єрних сходинок ефективного працівника. Керівний партнер може отримувати заробітну плату.

4. Номінальний партнер. Не дає підприємству нічого, окрім власного імені або бренда. При цьому він не бере участі навіть у менеджменті. Таке партнерство часто використовується в консалтингу та сфері послуг, де потрібні гучні імена для старту та подальшої роботи. Номінальному партнеру потрібно розуміти, що він ризикує власним ім’ям, проте цей ризик оплачується.