Кризовий менеджмент

Кризи є супутниками розвитку. А в період війни, коли про якусь стабільність годі й казати, — «антикризові» практики особливо цінні. 

Антикризовий план. У команди має бути план дій на випадок форс-мажорів. Чіткий алгоритм для різних сценаріїв розвитку подій. Що робити, якщо зникне зв’язок? Приймуть новий закон, що обмежить діяльність? Найбільшого клієнта переманять конкуренти? Злетить вартість послуг підрядників? Кожний у команді має знати, що саме слід зробити особисто йому, щоб убезпечити свою ділянку роботи.

Розв’язання рівняння з багатьма невідомими. Керувати під час кризи — означає приймати рішення в умовах, коли безліч факторів, доступних раніше, невідомі. Важливо вміти зупинятися, критично оцінювати ситуацію, залучати інші погляди для більш комплексної оцінки, прогнозувати різні варіанти розвитку подій. 

Баланс емпатії та дисципліни. Людям потрібна підтримка, щоб берегти свою мотивацію та залучатися в роботу попри тиск і проблеми. Водночас із емпатією не варто вдаватися до крайнощів. Лідер має допомогти команді сконцентруватися, а для цього — встановлювати пріоритети. Правила, режим роботи, чіткі критерії та нормативи досягнень допомагають людям зібратися в часи невизначеності. 

Іспит на цінності. В складні часи перед компанією часто постають складні вибори, наприклад — чи виконувати зобов’язання перед клієнтами попри проблеми, або ж скористатися кризою як аргументом, чому не вийшло. Далекоглядні організації розуміють, що криза мине, а репутація лишиться. І тому в складній ситуації обирають рішення, яке відповідає задекларованим раніше цінностям, навіть якщо короткостроково це не вигідно.