Як запустити сонячну електростанцію

Насправді, вся сонячна станція – це шматки кремнію, укладені під склом в алюмінієвий каркас. Вони утворюють багатошарові кремнієві панелі, затиснуті між провідними доріжками.

У верхньому шарі кремнію є безліч електронів, у нижньому – їх, навпаки, немає. Тільки-но фотони сонячного світла потрапляють на кремній, електрони починають бігти зі своїх насиджених місць у порожні. Таким чином й утворюється електричний струм.

Сонячні панелі під’єднуються до інвертора (перетворювача постійного струму на змінний), а вже мережеві станції під’єднують інвертор до загальної електричної мережи. Це загальний принцип роботи сонячної електростанції.

У 2014 році в Україні налічувалось лише 21 сонячна електростанція, у 2020-му – вже більш як 15,5 тис. об’єктів відновлюваної електроенергетики, яким встановлено «зелений» тариф.

Що таке «зелений» тариф

Це спеціальна ціна, за якою приватні домогосподарства можуть продавати вироблену від сонячних електростанцій енергію державі. Ціна продажу такої електроенергії в кілька разів вища, ніж для звичайних споживачів.

Ви, як локальний споживач, маєте право вводити в експлуатацію сонячну електростанцію й продавати надлишки електрики за спецтарифами згідно з Кіотськими угодами. Наприклад, ви спожили за місяць 50 кВт∙год, а отримали від електростанції 100 кВт∙год. Отже, різницю у 50 кВт∙год можете продати за «зеленим» тарифом державі. Єдине, що на суму, яка виходить, нараховується податок на прибуток, а вже решта «крапає» на ваш особовий рахунок.

План енергетичної незалежності захищений на державному рівні. Будь-який громадянин України за «зеленим» тарифом може виробляти й продавати електроенергію без ліцензії. А відповідні розцінки (кВт∙год) затверджені до 2030 року. Щоправда, з 2013-го ціна потроху зменшується. Так, якщо початкова вартість за кВт∙год була 0,36 євро, то зараз вона дорівнює 0,18 євро, а у 2030 році становитиме 0,14 євро. Такі умови спонукають підприємців прискорюватись: чим швидше встановите сонячну електростанцію, тим вища буде вартість продажу енергії. Однак чи вигідно це, коли ціна за кВт∙год постійно зменшується?

Проєкт на пальцях

Отже, ви вже знаєте, що таке сонячна електростанція та як обраховується «зелений» тариф. Який же механізм встановлення сонячної електростанції та коли очікувати перші прибутки?

Припустимо, ви вирішили встановити сонячну електростанцію у себе вдома. Потрібно пам’ятати, що за законодавством фізичні особи можуть встановлювати станції потужністю, не більше ніж 30 кВт. Насправді цього цілком достатньо. Уявіть-но: для встановлення 10-кіловатної станції потрібно мати вільну площу даху у 70 кв. метрів. Чи всякий приватний будинок має стільки вільного місця на даху? А перебудовувати дім задля сонячних панелей навряд хтось буде.

Щоб стати власником сонячної електростанції, не вимагають оформлювати ФОП, ТОВ чи будь-яку іншу юридичну компанію. Насамперед потрібно змонтувати станцію у себе на даху, можна й на землі біля будинку, але такі варіанти менш поширені. Найкраще для цього обирати південну, південно-західну або південно-східну сторону.

Тож шукаєте підрядника, сплачуєте за роботу й матеріали, на сьогодні всі підрядні організації роблять станції під ключ. Коштує це в середньому від 800 до тисячі доларів за кВт.

Тільки після цього подаєте заявку на підключення в обленерго.

Згідно з законодавством вам не можуть відмовити. Обленерго розглядає заявку й видає вам технічні умови на підключення. Все це триває приблизно місяць. Якщо у 2014 році комунальники ще не мали досвіду з підключення сонячних електростанцій, то зараз – це звичайна справа. Саме вони є відповідальними за підключення вашої станції. Ви оплачуєте рахунок від обленерго, і воно проводить все необхідні роботи по підключенню. Окрема плата за заміну електролічильника, приблизно 12 тис. грн. Крім того, потрібно узгодити з комунальниками вхідну потужність електроенергії. Якщо плануєте встановити електростанцію на 30 кВт, то і потужність від обленерго повинна бути не нижчою за 30 кВт. Якщо ваші показники не сходяться, треба обов’язково врегулювати це питання.

Після завершення всіх робіт й оплати рахунків ви укладаєте договір з обленерго на продаж електрики за «зеленим» тарифом. Згідно з законом, «зелений» тариф у нас діє до 2030 року, тобто ваш договір потрібно укласти строком до 31.12.2029.

За словами бізнесмена, якщо ви встановите сонячну електростанцію потужністю 20 кВт, вона у середньому приноситиме 100 тис. грн на рік. Це при тому, що на обігрів будинку й на гарячу воду витрачається до 8 тис. грн на рік. Ваші капіталовкладення окупляться за 6–7 років.

Реальні ризики й міфи

Тема «сонячного» бізнесу, попри всі питання й зміни, цікавить багатьох, тому з’являється безліч міфів.

Так, одні запевняють, що сніг руйнівний для сонячних панелей. Це хибне твердження. За правильної інсталяції можна регулювати нахил батареї. Та й опади, які можуть пошкодити панелі, повинні бути розміром з волейбольний м’яч. Та навіть коли дім реально замело, заряду сонячних батарей зазвичай вистачає на 3–4 дні пасивної роботи системи. Просто в такий період економте: уникайте вмикати духовку, бойлер, пральну машину й інші енергозатратні прилади.

Ще стверджують, що є ризик руйнування даху під вагою панелей. Фахівці зауважують, що сонячна панель важить десь 14 кг, тож проламати дах більше шансів у покрівельників, які його роблять.

Отже, все залежить від вашої реальної потреби в незалежній енергії та цілеспрямованості. Інші перепони, кажуть спеціалісти, можна здолати!