5 психологічних пасток, в які потрапляє кожен підприємець

Вам здається, що ви все зробите швидше за інших членів своєї команди

Ви бачите, що хтось із вашої команди працює занадто повільно і говорите: «Давай, краще я зроблю».

В цю пастку потрапляють багато засновників, чиї стартапи знаходяться на ранній стадії розвитку, особливо коли вони тільки взяли в команду новачка, щоб передати йому частину своїх справ. Але насправді новому співробітнику просто потрібен час, щоб увійти в ритм — зрозуміло, коли він ще тільки все дізнається, він не зможе виконувати завдання так само швидко, як і ви.

Якщо ви будете постійно забирати у своїх колег завдання, вони так і не зможуть працювати самостійно, а ви не зможете масштабувати свій бізнес. Крім того, так ви підірвете моральний дух співробітників, особливо якщо вони трохи страждають від синдрому самозванця.

Ви оцінюєте час, а не прогрес

У світі стартапів можна часто почути, як хтось хвалиться тим, що рано приходить на роботу або ночує в офісі. Правда в тому, що насправді всі ці заяви нічого не варті.

Людино-години неважливі, важливий прогрес. Нехай краще ваша команда виспиться або піде з роботи раніше, ніж буде сидіти в офісі сонною і непродуктивною. Щоб оцінити внесок співробітника в роботу, вам потрібно дивитися на такі показники:

 • Які завдання виконує співробітник.
 • Чи закриває він дедлайни.
 • Чи є він надійним і шанованим членом команди.

Якщо ви будете в першу чергу дивитися на цілі й прогрес, а не на кількість робочих годин, то допоможете і собі, і своїй команді.

Вам здається, що вам не можна робити перерву

Багато засновників буквально заганяють себе — працюють по 18 годин на день без перерви, не дозволяючи собі перепочити, поспати або взяти вихідний. Їм здається, що вони просто зобов’язані жити в такому темпі.

Але насправді такий божевільний графік роботи абсолютно непродуктивний. Коли ви заганяєте себе, ваша ефективність знижується, а життя стартапу схоже на марафон, а не на спринт.

Якщо ви постійно опиняєтеся під купою справ і завдань, через яку вам доводиться працювати без перерви, задумайтеся про те, що відбувається. Швидше за все, у вас йде більше часу на виконання завдань, ніж зазвичай, через наступні причини.

 • Ви відволікаєтеся (не на всі електронні листи потрібно відразу ж відповідати).
 • Ви неправильно розпоряджаєтесь своїм часом.
 • Ви не виділяєте достатньо часу на «поглиблену роботу».

Як свідчить стара приказка, потрібно працювати розумніше, а не старанніше. А значить вам треба іноді робити перерви.

Ви намагаєтеся бути «крутим босом»

Між тим, що таке «бос» і друг є чітка різниця. Коли ви займаєтеся молодим стартапом і залежите від своєї команди, інвесторів і самого себе, краще бути першим. А значить вам доведеться бути абсолютно чесними у своїй конструктивній критиці і наставництві.

Дружність — це прекрасно, але удавана чесність може привести до серйозних наслідків як для компанії, так і для вас особисто. Крім того, така поведінка:

 • Викликає нездорову атмосферу в компанії, де кожен співробітник думає не про продуктивну роботу, а про те, як потрапити в «коло наближених» керівника.
 • Негативно позначається на вашому психічному стані. Ви не говорите про проблеми вголос, тому вони ніяк не вирішуються.
 • Шкодить вашому продукту, тому що про нього немає потрібних відгуків.
 • Не привчає співробітників давати чесні, відкриті й постійні відгуки, які так вам необхідні.

Якщо вам потрібно обговорити важке запитання, не соромтеся і викладайте все. Будьте прямолінійні та говоріть те, що потрібно. Тільки так ви можете виправити ситуацію. Якщо ви висловите свою позицію професійною думкою, ніхто вас ні в чому не звинуватить. Але якщо ви не виконуєте свої обов’язки, ваша команда повинна і буде вас звинувачувати.

Ви думаєте, що повинні говорити всім, що справи йдуть відмінно

Це дуже популярна ментальна пастка, в яку потрапляють засновники компаній. Запитайте у свого друга або колеги, який тільки відкрив свою компанію, як у нього йдуть справи. У 99% випадків ви почуєте, що «все круто».

Найчастіше це неправда. І така відповідь може привести до деяких непередбачених обставин.

 • Вона може викликати у співрозмовника роздратування, тому що ви ніби хвалитеся, показуючи своє его.
 • Ви втрачаєте можливість отримати цінну пораду або допомогу.
 • Може впасти ваша надійність в очах співрозмовника, особливо коли він дізнається, що справи у вашої компанії йдуть зовсім не круто.

Завжди щиро відповідайте на це питання. Так ви зможете отримати емоційний зв’язок з тими, хто переживав схожі труднощі.

Кожен, хто займається стартапами, припускається помилок. Це цілком очікувано. Головне, не робити помилок, яких можна уникнути — і для початку треба навчитися не потрапляти в усі ці ментальні пастки.