13 ідей для бізнесу в умовах воєнного стану

1. Скло й послуги зі встановлення вікон
Внаслідок війни в Україні вже зруйновано або пошкоджено понад 100 тис. житлових будинків, торгові й офісні центри, підприємства. Вікна найчастіше потерпають від російських бомб і снарядів.

Склозавод – це історія на десятки мільйонів доларів і все ж більше про інвестиції з-за кордону. А ось компанія з продажу або встановлення вікон, дверей, балконів, ролет цілком доступна у форматі малого й середнього бізнесу. Особливо з урахуванням того, який попит мають ці послуги зараз і який бум очікується після завершення війни та відновлення будівництва.

2. Будматеріали й дотичні сфери
Крім виробництва будівельних матеріалів, у цій сфері доступні й інші ніші. Наприклад, послуги з доставлення таких товарів, магазини з їхнього продажу.

Так само матимуть попит будівельні й ремонтні бригади. І мова не тільки про зведення будинків і споруд, а й про монтаж трубопроводів на заводах, водоканалах тощо.

Логічно, що зросте запит на будівельні інструменти й техніку. І, ймовірно, на їх прокат.

3. Альтернативні котли та паливо для них
У 2016 році через відмову від російського газу в Україні почали масово виробляти котли, що працюють на твердому паливі. З початком війни росія посилила газовий шантаж Європи. Тож очевидно, що світ шукатиме альтернативні джерела енергії.

Отже, перспективними будуть котли, що працюють на твердому паливі. Особливо пристосовані до кількох видів пального: дрова, тріска, пелети, торф’яні брикети тощо.

Якщо в Україні збільшиться виробництво електроенергії і ціна буде комфортною для населення, то стануть цікавими пропозиції різноманітних електросистем для обігріву будинків, бойлери для води.

4. Послуги архітекторів
Нові будівлі в Україні мають бути обов’язково оснащені бомбосховищами. Тож перспективними є архітектурні проєкти нових укриттів та модернізація тих, що вже зведені.

Будуть потрібні послуги архітекторів через масові пошкодження будівель і споруд в містах. Тепер їх треба відбудувати й органічно вписати в простір.

5. Відновлення історичних пам’яток
Росіяни пошкодили в Україні майже 400 об’єктів культурної спадщини. Найбільше – у Харківській, Донецькій, Київській та Чернігівській областях. Це означає, що їх потрібно відновити.

Отже, в період відбудови знадобляться відповідні фахівці, які складатимуть проєкти реставрації та безпосередньо виконуватимуть роботи.

6. Військовий одяг, взуття, аксесуари
Мова не тільки про одяг, який носять військові. Наразі тканина, з якої шиють українську форму, недоступна для звичайних підприємств. Держава наклала на неї бронь, і придбати її можна лише за держзамовленням. Тож малі й великі підприємства легкої промисловості шиють балаклави, бронежилети, взуття, розвантажувальні жилети тощо – для цих товарів немає єдиних вимог щодо матеріалу.

Натомість війна створила тренд у світі на стиль мілітарі. Наприклад, президент Володимир Зеленський часто вдягає футболки з прапором України від американського бренду 5.11 Tactical.

Україна і світ очікують на крутий мілітарі-бренд, речі якого захоче вдягнути керівництво як України, так і всього світу.

Крім того, ці товари можна реалізувати на закордонних аукціонах. На кшталт того, де продали легендарну президентську фліску за 3,4 млн грн.

7. Харчі тривалого зберігання
Виготовлення й продаж продуктів з великою доданою вартістю, які можна зберігати багато років. Це консерви, сухпайки та продукти швидкого приготування на випадок непередбачених ситуацій. Така їжа потрібна військовим і цивільним зараз. Крім того, у майбутньому її запас має бути в тих же бомбосховищах та укриттях.

8. Кібербезпека, хмарні сховища й цифрові послуги
Через війну багато серверів зазнали пошкоджень. Через низку кібератак, які останні роки чинить росія, українцям потрібні нові програми, що зможуть захистити дані. А ще консультації щодо цього.

9. Аналоги російських ІТ-програм, що пішли з українського ринку
Ще один напрям в ІТ, який має попит. Крім якісного продукту та професіоналів, потрібно подбати про маркетинг. Кампанія повинна залучити користувачів та переконати їх у тому, що українські аналоги програм нічим не гірші за звичні закордонні версії.

10. Психологічна підтримка
Після війни українці потребуватимуть психологічної підтримки. А деякі – навіть медикаментозного лікування. Отже, вже зараз треба подбати про створення відповідних центрів, консультацій, спеціальних закладів для відновлення.

11. СТО й шиномонтажі
Більшість людей в Україні купують вживані авто, зокрема й з-за кордону. Зазвичай вони потребують ремонту. Так само й автівки, які зазнали пошкоджень на фронті або готуються для відправлення туди. Тож затребувані послуги автоелектриків, механіків, зварювальників і шиномонтажу.

12. Альтернативна енергетика
Виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль сказав, що російське вторгнення в Україну прискорило перехід на екологічно чисті джерела енергії. Deloitte своєю чергою серед головних трендів відновлюваних джерел енергії у 2022-му називає:

◉ розвиток технологій нового покоління;

◉ використання штучного інтелекту для оптимізації енергетичних процесів;

◉ розвиток інфраструктури для ВДЕ проєктів;

◉ вдосконалення ланцюгів постачання.

З цих напрямів і слід черпати ідеї для бізнесу.

13. Товари подвійного призначення
Таку продукцію можна використовувати як для цивільних, так і військових завдань. Однак для її продажу не потрібна додаткова ліцензія. Серед можливих товарів, які займуть цю нішу:

◉ матеріали, що використовують як у побуті, будівництві, так і для виготовлення озброєння;

◉ обладнання для виготовлення верстатів, інструментів тощо;

◉ програмне забезпечення;

◉ електронні пристрої: дрони, апарати нічного бачення тощо.