Як інтернет-магазинам уникнути проблем з постачальниками

Визначте оптимальну кількість постачальників

Не варто покладатися тільки на одного постачальника. Це тягне за собою великі ризики. Наприклад, компанія може раптово підняти ціни на ваш ключовий товар — і продавати його стане не рентабельно. Або ви нарощуєте обороти та хочете купувати більше продукції — а постачальник відмовляє, бо в нього обмежені запаси, і йому краще розподілити їх між різними клієнтами. В результаті ваш бізнес упирається в стелю.

В перші роки роботи інтернет-магазину співпраця з постачальниками часто не витримуває перевірки високим сезоном — перед новорічними святами. Буває, партнер не встигає відправляти замовлення вчасно, і через це страждають ваші покупці. Або у нього раптово закінчувається товар, а ви тільки-но вклали гроші в рекламну кампанію для цієї позиції і тепер не маєте, що продавати.

З іншого боку, працювати одразу з десятком партнерів — не вигідно для вашого бізнесу. Якщо ви замовляєте досить великі партії у певної компанії, то можете отримувати знижки і збільшувати заробіток.

Оптимально мати одного-двох основних постачальників та кількох додаткових. Якщо у основних партнерів станеться форс-мажор, ви завжди матимете запасні варіанти.

Зверніть увагу на умови співпраці

Зазвичай у постачальників є типовий договір про надання послуг, в якому прописані всі деталі співпраці. Звернути увагу варто на:

  • Терміни відправки. Якщо ви продаєте «емоційні» товари, на кшталт подарунків, одягу, іграшок або їжі, то варто доставляти їх якнайшвидше, доки покупець не втратив інтерес. У таких випадках важливо, щоб постачальник мав змогу оперативно обробити вашу заявку. А якщо партнер готовий робити відправлення тільки два-три рази на тиждень, задумайтеся, чи підійдуть вам такі умови.
  • Повернення замовлень. Покупцю може не сподобатися колір або не підійти розмір виробу, і він захоче його повернути. Якщо ви не спеціалізуєтеся на одному продукті та не впевнені, що швидко продасте цей товар іншому клієнту, то найкраще — повернути замовлення постачальнику. Дізнайтеся заздалегідь, чи надає ваш партнер таку можливість.
  • Відшкодування коштів. Якщо постачальник приймає повернення, то як саме компенсує витрати. Деякі компанії переводять кошти на ваш баланс у рахунок наступної партію товару. Проте з точки зору інтернет-магазина це не зручно, адже ваші оборотні гроші фактично заморожуються. Ліпше, якщо партнер повертає «живі» гроші.

Якщо ви починаєте користуватися послугами постачальника, то тим самим погоджуєтеся з форматом роботи, який він пропонує.

Розберіться з усіма нюансами до початку співпраці, аби впевнитися, що вас все влаштовує.

З’ясуйте, як постачальник реагує на скарги

Неможливо застрахуватися від бракованих товарів — вони трапляються в усіх виробників. Хороший знак, якщо постачальник не перекладає відповідальність на вас як на продавця, а готовий замінити товар чи повернути гроші. Тому варто звернути увагу, аби у партнера був відділ рекламацій, який приймає скарги щодо якості товарів та оперативно надає зворотній зв’язок Зазвичай у великих компаній цей процес поставлений на потік.

Проблеми можуть виникнути з маленькими «одноденними» компаніями, які не ставлять на меті вибудовувати з продавцями довгострокові відносини. Вони націлені швидко заробити тут і зараз.

Щоб не ризикувати, обирайте постачальників, які турбуються про свою репутацію. Вони не будуть закривати очі на брак та докладуть зусиль, щоб виправити ситуацію.

Обирайте постачальників, які впроваджують автоматизацію

Технології розвиваються, і більшість сучасних постачальників автоматизують рутинні задачі. Наприклад, надають можливість завантажити ціни у зручному форматі, а також у кілька кліків додавати до інтернет-магазину нові товари разом з їхніми фото, описами та характеристиками.

Ще автоматизація допомагає постачальнику швидко оновлювати дані про доступні залишки товарів. Адже якщо він передає їх один-два рази на тиждень, ви маєте ризик втратити покупця, який зацікавився товаром. Клієнт радше звернеться до іншого магазину, поки дочекається відповіді від вас.

Бувають випадки, коли бізнесу вкрай важливо співпрацювати з постачальником, в якого не автоматизований облік залишків, — наприклад, якщо він продає ексклюзивний брендовий товар. В такому випадку краще це робити не за моделлю дропшипінгу, а викуповувати продукцію оптом. Тоді ви зможете самостійно контролювати, скільки товару в наявності.

Автоматизувати можна і паперову роботу. Якщо перевести документи в електронний вигляд, вдасться заощадити на їх друці та пересилці. Також це допоможе пришвидшити обмін, мінімізувати помилки та не втрачати документи. Якщо постачальник привезе товар із некоректною накладною, на виправлення помилки буде необхідно декілька днів. А з електронним обміном можна виправити помилку в ту ж хвилину.

Не співпрацюйте з тими, хто вас підводить

Уявімо, постачальник не відповів вчасно на ваш запит щодо товару, і ви втратили клієнта. Або не надто ретельно упакував крихкий продукт, і той розбився при доставці. Але проблема — це не тоді, коли трапляється якась помилка, а коли вона трапляється системно.

По-перше, потрібно розібратися, хто несе відповідальність. Можливо, у затримці доставки винен не постачальник, а перевізник.

По-друге, потрібно донести зворотній зв’язок до винуватої сторони. Якщо ви повідомляєте про проблему, а реакції немає — це привід задуматися, чи варто продовжувати співпрацю.

За три місяці можна зрозуміти надійність постачальника та вирішити, чи подобається вам з ним працювати. Якщо ні — варто пошукати інших. Адже на ринку обов’язково знайдуться ті, хто захоче розвиватися разом із вами та буде робити усе можливе, щоб удосконалити рівень свого сервісу.