Як приймати рішення у часи невизначеності

Як приймати рішення у часи невизначеності

Прийняти якісне й швидке рішення — це складне завдання навіть за найсприятливіших обставин. А тим більше у ситуації, коли ставки високі, а наслідки непередбачувані. Які принципи прийняття рішень можуть бути корисними для управлінців зараз?

 

1. Зробити паузу. Дослідження свідчать, що навіть невелика зупинка допомагає мозку сфокусуватися на найрелевантнішій інформації. Зупинившись, управлінцю корисно поставити собі такі запитання: що є найважливішим зараз? Чого нам може бракувати? На що ми можемо зараз вплинути?

 

2. Залучити більше людей. В умовах невизначеності, породженої кризою, лідери часто відчувають бажання обмежити повноваження працівників, залишивши право приймати рішення лише керівникам найвищого рівня. Проте якість рішень може виграти від залучення більшої кількості людей (головне — правильно їх обрати).

 

3. Приймати невеликі, але критичні рішення. У кризовій ситуації важливі не тільки значні, але й маленькі рішення. Адже в умовах невизначеності невеликі зміни можуть мати суттєві наслідки. Складіть список із п’яти-десяти виборів чи дій, які можна зробити сьогодні — і це матиме великий вплив у перспективі, скажімо, шести місяців.

 

4. Створити «нервовий центр». Для прийняття рішень необхідно мінімізувати відволікання. А це означає — делегувати тактичні кроки. Робити це треба через «нервовий центр» — мережу кросфункціональних команд з чіткими повноваженнями, які об’єднує центральна команда (що слідкує за тим, як відбувається прийняття рішень). Кожна команда зосереджується на певній сфері. А центральна команда забезпечує координацію всіх груп та прозорість, створює умови для співпраці.

 

5. Визначити внутрішніх лідерів. Під час кризи особливо цінними є люди, що мають певні риси: вміння залишатися допитливими в умовах невизначеності, гнучкість, здатність приймати непрості рішення. Вони збирають різні точки зору, а потім приймають рішення, фокусуючись на інтересах організації, не потребуючи повного консенсусу.