«Винуваті завжди ви». Головне правило автора ReWork

Співзасновник компанії Basecamp і співавтор бестселера ReWork Девід Хайнемайер Хенссон вважає, що немає нічого важливішого, ніж навчитися визнавати провину.

“Коли щось йде не так, звинувачувати інших – простіше всього на світі. Аналізувати кожен прокол, вказувати на кожен недолік. В такому аналізі є користь, але він не повноцінний. Щоб завершити справу, ви повинні зробити більш серйозну роботу: зрозуміти, яким чином те, що трапилося – ваша власна вина.

Це особливо доречно, якщо ви відповідаєте за інших людей. «Фішка далі не йде» – це формулювання було популярним близько півстоліття, і його варто знову нагадати. В іншому випадку людям на верху дуже легко перекласти вину на співробітників, які стоять нижче.

Але такі уроки самоаналізу потрібні не тільки начальникам. Вони стануть в нагоді будь-якій людині. Якщо ви працюєте в якійсь команді або берете участь в якомусь процесі, і щось пішло не так – безумовно, і ваша вина в цьому теж є. Ви могли стежити уважніше. Ви могли більше сумніватися. Ви могли ще раз все перевірити.

Є якась система, завдяки якій це сталося, і ви частина цієї системи. Проблеми ніколи не трапляються в вакуумі. У переважній більшості випадків це лише передбачуване наслідок того, як влаштована робота. Навіть якщо помилки припустилася конкретна людина, інші люди найняли цю людину або вчасно її не перевели на іншу роботу.

Завдання в тому, щоб змінити систему, а для цього потрібно змінити її складові. Майте сміливість почати з себе. Прийміть якомога більше провини і відповідальності за те, що трапилося, і тоді є надія, що цей аналіз торкнеться і інші елементи системи. Але навіть якщо до них не дійде, ви зробили те, що могли, щоб виправити становище.

Це ваша вина. Скажіть це.

Ми в Basecamp здійснювали масу помилок. Технічних помилок, продуктових помилок, помилок в роботі з людьми. І найкорисніші уроки з цих ситуацій я виносив тоді, коли виходив з того, що у мене є можливість поміняти систему. Навіть якщо я не знав про цю помилку (але я повинен був знати!), Навіть якщо я її не передбачав (я повинен був передбачити!). Все, що траплялося – моя вина хоча б частково, а в ряді випадків це відверто моя вина. І сподіваюся, що в тому числі завдяки цій готовності визнавати провину ми все ще працюємо”.