​9 досягнень Тіма Кука на посаді генерального директора Apple

«Цього б не було, якби Джобс був живий», – одна з найпоширеніших образ, якими фанати Apple обсипають Тіма Кука, коли якісь його рішення їх не влаштовують. Однак з 2011 року, коли помер Джобс, виручка Apple потроїлася, і сьогодні її продуктами користується мільярд чоловік. Ось що Кук зробив, щоб зробити Apple ще більш могутньою, прибутковою і енергійною.

1. Apple контролює своє технологічне майбутнє
Компанія все більше покладається на власних інженерів і власні рішення при розробці чіпів і сенсорів для своїх пристроїв. Це зміцнює її контроль над дизайном продуктів і допомагає домогтися більш гармонійного, симбіотичного поєднання заліза і софта.

2. Apple – не тільки хардверна, але і сервісна компанія
12% виручки Apple приносять цифрові сервіси, в тому числі iCloud, Apple Pay, AppleCare і App Store. Цей напрямок бізнесу зростає швидше, ніж продажі гаджетів. «Я розраховую, що це буде колосальний бізнес, – каже Кук. – Він і зараз вже великий. Якщо взяти його окремо, то небагато знайдеться компаній такого ж розміру».

3. Apple для бізнесу
Раніше Apple особливо не займалася корпоративними продажами, якщо не брати до уваги поставку комп’ютерів для відділів графічного дизайну. Тепер компанія уклала велику угоду з IBM, щоб продавати свої пристрої по корпоративних каналах.

4. Apple як фешн-бренд
Продукти компанії давно вже стали зразками хорошого дизайну, але тепер Кук використовує ідею сезонів і модних колекцій для продуктів на зразок Apple Watch (і, наприклад, співпрацює з Hermes з випуску ремінців для цього годинника). Магазинами Apple Store тепер займається колишній топ-менеджер Burberry Анджела Арендтс, і багато пристроїв Apple в них тепер подаються швидше як фешн-продукти, ніж як технологічні дива.

5. App Store як маркетингова платформа
В App Store заходить близько мільярда людей, і Apple все більше покладається на покупки додатків. Онлайн-магазином тепер завідує головний маркетолог Apple Філ Шиллер, який за останні півроку різко змінив магазин. Там тепер є можливості просування продуктів і більш широкі можливості підписок, що дозволяє зробити продаж додатків більш стійким бізнесом.

6. Apple використовує публічне бета-тестування
Компанія зрозуміла, що пропонувати ідеальний продукт прямо з коробки – це ідеологія минулого. iOS 10 спочатку проходить публічне бета-тестування, а нова файлова система, яка буде запущена в наступному році, передана для вивчення розробникам додатків.

7. Apple виходить на ринки, які не може повністю контролювати
Компанія робить серйозну ставку на досить привабливі ринки – від автомобілів до охорони здоров’я і виробництва контенту, – де маса конкурентів, де складно працювати і на яких навряд чи можливо домінування однієї конкретної компанії. «Наша стратегія, – каже Кук, – допомагати вам у всіх аспектах вашого життя».

8. Apple – глобальна фінансова сила
Компанія має в своєму розпорядженні вільні кошти на $ 233 млрд. За останні два роки вона витратила приблизно $ 117 млрд на зворотний викуп акцій. Це частина стратегії Кука щодо професіоналізації компанії. Така фінансова витонченість повинна підкріпити інші сильні сторони Apple. Кук каже: «Я, знаєте, хочу, щоб Apple була завжди».

9. Apple займається громадською діяльністю
У Стіва Джобса була місія: популяризувати комп’ютери як «велосипед для мозку» і зробити їх такими ж красивими, як інші предмети, які люди хочуть бачити в своєму житті. Кук перетворив Apple і в моральну компанію: він зробив камінг-аут і підтримує закони щодо захисту людей-трансгендерів, він воює з ФБР за приватне життя споживачів і прагне до того, щоб Apple стала компанією-екологічним лідером, адже цей бізнес вимагає все більше природних ресурсів. «Я вірю, що компанії, як і люди, повинні мати цінності», – каже Кук.