З чого почати пошук бізнес-ідеї

1. Бізнес-ідея – що це

Тут все просто: бізнес-ідея – це ідея, яка необхідна для побудови нової компанії. Вона передбачає створення товарів або послуг, які будуть цінні для споживачів і тому зможуть приносити підприємцю дохід.

2. Ідея бізнесу з нуля. Як почати

У кожного в житті є щось, навколо чого можна побудувати бізнес. Зазвичай вдала ідея знаходиться на перетині трьох точок: заняття, яким ви захоплені, заняття, в якому ви розбираєтеся, і заняття, в яке ви готові вкладати час і гроші.

Знайти бізнес-ідею можна за допомогою письмової вправи. Для її виконання потрібно взяти аркуш паперу і розділити його на три стовпці. Краще не робити цього в Excel або Google Таблицях: написання списків від руки дозволить сформулювати більше варіантів. На 15-20 хвилин (але не більше) приберіть всі відволікаючі фактори та постарайтеся зосередитися на заповненні стовпців.

 • Стовпець №1. 10 речей, які вам подобається робити і які охоплюють роботу в тому чи іншому вигляді (малювання, написання текстів, спів, збирання меблів, розробка сайтів, допомога людям похилого віку тощо).
 • Стовпець №2. 10 способів, які дозволять вам показати свою роботу світу (онлайн-курс, персональні уроки, інтернет-магазин, роздрібний магазин, серія книг, відео тощо).
 • Стовпець №3. Перегляньте перші два стовпці та в третьому стовпці запишіть 10 бізнес-ідей. Це можуть бути уроки живопису, інтернет-магазин з унікальними меблями або що завгодно ще.

З першого разу ідеальна ідея може не знайтися, і це нормально. Цей етап схожий на написання першої чернетки книги або статті: він лише запускає процес.

3. Де шукати бізнес-ідеї

Справтеся з тим, що заважає вам

 • Знайдіть розв’язання проблеми, яка вас дратує.
 • Виберіть якесь щоденне завдання і придумайте інструмент, який зробить його виконання зручнішим, дешевшим або приємнішим.

Розв’яжіть проблему певної аудиторії

 • Зберіть email-адреси людей, які пов’язані з певною темою, і дізнайтеся, що їх турбує найбільше.
 • Проаналізуйте тематичні форуми та такі платформи, як Quora і Reddit, щоб дізнатися больові точки та бажання нішевої аудиторії.

Знайдіть бізнес-ідеї у своїй роботі

 • Зверніть увагу на внутрішні процеси компанії, в якій ви працюєте (управління персоналом, фінанси та бухгалтерія, маркетинг, менеджмент, продаж і так далі). Подумайте: що можна було б зробити зручніше? Чи можна поліпшити процеси за допомогою технологій?
 • Погляньте на колег: як вони можуть підвищити свій професіоналізм? Як підвищити їх задоволеність роботою, щоб компанія могла зберегти кращих співробітників?
 • Придумайте, як поліпшити основну пропозицію вашої компанії. Як можна зробити її зручнішою або дешевшою?
 • Подивіться, які продукти вашої компанії можна застосувати в іншій галузі. А як зробити їх доступними для зовсім іншого ринку?
 • Шукайте можливості для зростання в ланцюжку постачання. Як можна поліпшити процеси для постачальників і клієнтів?

Аналізуйте тренди

 • Вивчіть тренди в таких соціальних мережах, як Twitter, Reddit і YouTube. Якщо ви можете швидко перебудовуватися під актуальні запити, пропонуючи відповідні товари або послуги, у вас вийде створити успішний бізнес.
 • Помічайте тренди. Виберіть галузь і на пару місяців поринете в неї повністю, читаючи все, що про неї пишуть. Продовжуйте, поки самі не зможете помічати та передбачати майбутні тренди в цій індустрії.

Досліджуйте те, що вам подобається

 • Згадайте минулі місця роботи та проаналізуйте, що вам подобалося і не подобалося в них. Подумайте, який бізнес дозволив би вам займатися улюбленою справою. Наприклад, якщо вам було приємно спілкуватися з клієнтами, чому б не побудувати коучингову або консалтингову компанію?
 • Складіть список речей, які ви любите і могли б робити безкоштовно. Подумайте, як можна перетворити їх в бізнес. Наприклад, якщо ви захоплені здоровим способом життя та у вільний час шукаєте рецепти, нові вправи та читаєте про останні тенденції в ЗСЖ-індустрії, то чому б не завести блог або коучингову компанію?

Розвивайте свої сильні сторони

 • Згадайте минулі місця роботи та проаналізуйте, в чому ви були по-справжньому хороші. Подумайте, в якому бізнесі ви змогли б використовувати свої навички та сильні сторони. Наприклад, якщо ви успішно вели блог, працюючи в маркетинговому відділі, ви могли б стати популярним копірайтером-фрілансером.
 • Подумайте, в яких галузях у вас була б явна перевага завдяки досвіду, навичкам або зв’язкам. Як ви могли б використовувати цю перевагу при побудові бізнесу?

Генеруйте ідеї

 • Тренуйте мозок, щоб відразу вигадувати ідеї. Для цього щодня записуйте 10 ідей на одну тему. Вони необов’язково повинні бути пов’язані з бізнесом, але повинні стосуватися тільки однієї теми. Це збудить креативність. Приклад: придумайте 10 ідей щодо полегшення готування, 10 ідей зі зменшення ваги, 10 ідей з продажу книг тощо.
 • Читайте, читайте і ще раз читайте. Чим більше ви дізнаєтеся про різні речі у всіляких областях, тим більше ідей у ​​вас з’явиться. Розширюйте кругозір, і ваші бізнес-ідеї стануть різноманітнішими.

Застосуйте добре відому бізнес-модель до іншої галузі

 • Придумайте Uber для однієї індустрії, Airbnb – для іншої та Parker – для третьої тощо.
 • Знайдіть свою нішу і перепродавайте товари за системою дропшипінг на Amazon, eBay та інших маркетплейсах.

4. Бізнес-ідеї вдома

 • Купуйте товари гуртом і продавайте їх онлайн

Багато підприємців закуповують товари гуртом і потім продають їх в роздріб з націнкою. Вибирайте унікальні або нішеві речі, яких немає на місцевому ринку. Якщо їх легко зберігати та транспортувати, то спочатку можна вести бізнес з дому. Орендувати приміщення і найняти співробітників можна буде тоді, коли сумнівів в успішності задуму не залишиться.

 • Продавайте товари, зроблені своїми руками

Перетворіть хобі в бізнес. Навіть якщо продукцію потрібно створювати в іншому місці (наприклад, в студії або майстерні), її можна зберігати та продавати вдома. Ви зможете контролювати якість і вартість товарів і адаптувати їх для певної аудиторії. Ви також зможете співпрацювати з маркетплейсами або створити власний онлайн-магазин, а з часом найняти співробітників і масштабувати виробництво.

 • Відкрийте дропшіпінг-магазин

Дропшипінг – бізнес-модель, при якій стороння компанія виробляє, зберігає і транспортує товари від вашого імені, а ви займаєтеся маркетингом і обслуговуванням клієнтів. Працюючи за цією моделлю, ви берете на себе всі витрати та заробляєте на націнці. Щоб залучити покупців, спробуйте продавати речі від різних постачальників, виділятися високою якістю обслуговування, вийти на малоосвоєний ринок або вибрати для продукту нову аудиторію.

 • Робіть друк на замовлення

Як і в дропшиппінгу, тут не потрібно купувати обладнання або займатися постачанням. Використовуйте власні ескізи або зверніться до дизайнера, щоб зробити небрендовані товари унікальними. Ви можете працювати з такими речами, як рюкзаки, подушки, куртки, футболки, чохли для телефонів тощо.

 • Пропонуйте свої послуги в інтернеті

Продавати послуги з дому навіть легше, ніж товари. Зазвичай цим займаються представники таких професій, як дизайнер і копірайтер, але в інтернеті також можна пропонувати прибирання квартир, персональні тренування і вигул собак. Щоб знайти клієнтів, потрібно активно налагоджувати зв’язки та просити знайомих вас рекомендувати. Зате задоволені клієнти обов’язково повернуться до вас знову.

 • Проводьте онлайн-заняття

Практично для кожної навички є своя аудиторія: хтось хоче вивчити англійську, а комусь знадобляться поради з маркетингу чи побутові лайфхаки. Розмір навчальних груп і тривалість занять можна варіювати. Якщо не хочете взаємодіяти з аудиторією, запишіть платний онлайн-курс.

 • Перетворіть свої послуги або досвід в продукт

Створіть додаткове джерело доходу – фізичну або цифрову копію своїх послуг. Це можуть бути онлайн-курси, ліцензійний контент (стокові відео, фото або музика), звіти на яку-небудь тему, шаблони, електронні книги тощо. Як правило, це цифрові продукти, для створення яких не потрібне спеціальне обладнання або місце для зберігання.

 • Наберіть аудиторію, яку зможете монетизувати

Спробуйте зробити Youtube-канал або Instagram-блог своїм джерелом доходу. Якщо залучити велику кількість підписників, можна буде отримувати комісію за продаж афілійованих товарів або розміщувати рекламні пости. Це не найлегший спосіб заробітку з дому, особливо в короткостроковій перспективі, але якщо ви зберете навколо себе однодумців, то зможете монетизувати ці зусилля.

 • Купіть існуючу e-commerce-компанію

Якщо ви хочете отримати джерело доходу, яке можна підтримувати дистанційно, купіть готову e-commerce-компанію. Її ціна може залежати від різних факторів: виручки, потенційного прибутку, доступних активів (обсягу email-бази або кількості підписників в соцмережах), товарних залишків тощо. Деякі продавці такого бізнесу можуть навіть ввести вас в курс справи.

 • Грайте у відеоігри

Багато хто вважає, що ігри – марна трата часу, проте це хобі може приносити прибуток. Такі стрімінгові платформи, як Twitch, зробили геймерів відомими, а деяких – і багатими. Індустрія кіберспорту оцінюється більш ніж в $1,5 млрд, а трансляція в Twitch може зібрати до 100 тисяч глядачів. Один із способів монетизувати кіберспорт – співпраця зі спонсорами. Вони платять за те, щоб ви грали в їх гри і транслювали це на своєму каналі.

5. Бізнес-ідеї в гаражі

 • Ремонтна майстерня

Це ідеальна бізнес-ідея для гаража. При наявності відповідних навичок і досвіду ремонтувати можна що завгодно: машини, велосипеди, комп’ютери, побутову техніку, меблі тощо. Іноді ремонт старої речі обходиться дорожче, ніж покупка нової, але до майстра своєї справи клієнти все одно будуть приходити. Крім того, можна скуповувати зламані предмети, ремонтувати їх продавати прямо в гаражі або через інтернет.

 • Монтаж

Якщо у вас є талант збирати речі, ви можете організувати в своєму гаражі відповідний бізнес. Коли люди купують нові меблі, техніку або щось ще, що вимагає складання, їм доводиться витрачати час на вивчення інструкцій – не всім вистачає на це терпіння. Ви можете виконувати цю роботу за них, економлячи час і енергію своїх клієнтів.

 • Ательє

Якщо ви вмієте шити і ремонтувати одяг, в гаражі можна організувати ательє. Для цього знадобиться спеціальне обладнання, швейні матеріали і хороше освітлення. В ательє також можна створювати товари для дому: постільну білизну, штори, скатертини і серветки, ковдри і покривала, фартухи і прихватки, килимки, кошики для зберігання речей, прикраси для інтер’єру тощо.

Виготовлення прикрас ручної роботи або ремонт ювелірних виробів – ще одна проста і прибуткова справа, яку можна вести в гаражі. Ви можете займатися тільки аксесуарами або зробити їх частиною вашого бізнесу з продажу одягу.

6. Кращі бізнес-ідеї для маленького міста

 • Кав’ярня-бар

Кав’ярня, в якій ввечері можна випити пива або вина, – ідеальний варіант для маленького міста. Справа в тому, що в другій половині дня продажі кави різко скорочуються: щоб закриватися пізніше і заробляти більше, знадобиться включити в меню алкоголь. Так заклад стане притягувати не тільки фрілансерів та інших людей, яким потрібно комфортне місце для роботи і переговорів, але також закохані пари і компанії друзів, які хочуть приємно провести вечір.

 • Магазин одягу

Як правило, в маленьких містах складно знайти хороший магазин одягу. І мова йде далеко не про величезний торговий центр – в деяких випадках людям доводиться їхати в сусідній населений пункт навіть за найбазовішими речами. Саме тому ваш магазин одягу може стати місцем тяжіння для місцевих жителів, особливо для підлітків, які стежать за трендами.

 • Пекарня

Утримувати пекарню важко, але в маленькому місті ці зусилля швидко окупляться, оскільки до вас будуть приходити за частуваннями на всі випадки життя: від булочок до сніданку до святкових пирогів. Крім того, ви зможете брати на роботу місцеву молодь, тим самим підтримуючи локальне ком’юніті.

 • Магазин продуктів

Так, ця ідея може здатися очевидною, але це не означає, що вона погана. Перш за все, вона практична: їжі потребують абсолютно всі люди, тому це майже безпрограшний варіант. Якщо ви не хочете відкривати традиційний магазин, подумайте про спеціалізований, наприклад, магазин сиру або вина. Якщо здається, що це занадто вузьке спрямування, то можна відкрити магазин сиру і вина.

 • Репетиторство

У будь-якому місті є діти, яким важко даються ті чи інші предмети. Зараз дуже популярні онлайн-репетитори, але ніщо не замінить особистого спілкування з учителем, тому варто розглянути і такий варіант бізнесу. Ви можете почати цей шлях самостійно, а потім найняти інших викладачів. Якщо ви на це зважитеся, то віддавайте перевагу кандидатам, які гарні в якомусь одному предметі, а не готові хапатися за все підряд – від математики до літератури. Зазвичай це говорить про непрофесіоналізм людини.

 • Автомийка

Всім людям незалежно від місця проживання подобаються чисті машини, тому автомийка – це ще один хороший варіант для маленького міста. Найголовніше – вибрати вдале розташування: саме це багато в чому визначить успіх бізнесу.

 • Фітнес-зал

На перший погляд, ця ідея не здається підходящою для маленького міста, але це не зовсім так. По-перше, фітнес-зал можна адаптувати до потреб місцевої аудиторії, а по-друге, він може користуватися великою популярністю в холодних регіонах, де більшу частину року не можна займатися спортом на вулиці.

 • Ресторан

І великі, і маленькі міста потребують хороших ресторанах. Як і пекарня, це непростий бізнес, в якому важливі і управлінські, і кулінарні навички. Але якщо у вас є драйв і потрібний досвід, то заклад може стати дуже успішним.

 • Перукарня/барбершоп

Стрижка – це послуга, яку люди різного віку потребують як мінімум кілька разів на рік. Помножте кількість мешканок міста на три і отримаєте приблизну кількість візитів в ваш салон. Причому в реальності вона буде ще більше, оскільки ви зможете пропонувати не тільки стрижки, але ще і фарбування, укладку, манікюр, макіяж тощо. І не варто забувати, що чоловіки теж регулярно стрижуться, тому і вони стануть вашими постійними клієнтами.

 • Домашній ремонт

Якщо ви той самий чоловік, якому телефонують всі знайомі, коли у них ламається сантехніка або протікає дах, подумайте про перетворення своїх навичок в бізнес. Навіть в маленькому місті послуги фахівця, який може якісно виконати основні роботи по дому, буде користуватися великим попитом.

7. Бізнес-ідеї для інтернету

 • Інтернет магазин

Доступність інтернет-магазинів для покупців дозволяє швидко вийти на глобальний ринок. Щоб ecommerce-бізнес став успішним, головне – залучити якомога більше трафіку на сайт. А коли магазин вийде на стабільний заробіток, знадобиться сфокусуватися на рекламу і маркетинг. Його подальший розвиток багато в чому залежатиме від того, наскільки впливовий бренд ви зможете побудувати.

 • Покупка та продаж сайтів

Це багато в чому схоже на угоди з нерухомістю: потрібно купувати недооцінені сайти, покращувати їх і продавати з націнкою. Знайти їх можна на таких ресурсах, як FE International, WeSellYourSite, Flippa and WebsiteBroker. Після придбання насамперед знадобиться привести на сайт трафік і монетизувати свої вкладення в ресурс, щоб збільшити місячний прибуток від нього. Коли трафік буде на максимумі, сайт можна буде продати – самостійно, або на одному з майданчиків, зазначених вище.

 • SaaS-бізнес

SaaS розшифровується як software as a service (програмне забезпечення як сервіс). Це бізнес-модель, в якій клієнти купують підписку на софт, який працює в хмарній системі. SaaS-бізнес – відмінний варіант для тих, хто вміє писати код і створювати програми. Він дозволяє відносно легко утримувати покупців: якщо вони одного разу поклалися на ваше рішення, то навряд чи підуть, якщо їх все продовжить влаштовувати.

 • Магазин цифрових продуктів

Цифрові продукти – це все, що можна скачати в інтернеті, тому такий бізнес повністю ведеться онлайн і не вимагає спеціальних приміщень і обладнання. Пропонувати в такому магазині можна будь-який цифровий контент. Наприклад, PDF-файли: шаблони для електронних листів, резюме, супровідних листів, візиток, календарів тощо. Люди готові платити за те, щоб виглядати професійно, тому ви зможете знайти свою аудиторію.

 • Додаток

Цей варіант теж підійде тим, у кого є досвід в розробці та розвитку мобільних додатків. Найскладніше і найважливіше – придумати унікальну ідею, щоб залучити користувачів, адже тільки в App Store доступні більш 2 млн додатків. Але кількість завантажень не дорівнює розміру доходу. Щоб утримати людей, потрібно постійно додавати нові функції або контент. Наступним кроком стане запуск платних можливостей, щоб заробляти не тільки на завантаженні.

Найбільшим успіхом користуються вірусні програми. Рекламуйте свій продукт всюди де тільки можна – відмінним стартом можуть стати соцмережі.