Як правильно закрити бізнес

Закриття бізнесу вимагає не меншої підготовки, ніж відкриття. Як зробити цей процес менш болісним для команди, клієнтів та партнерів і не втратити свою репутацію?

Крок 1. Визначте, кого зачепить новина. 

На перший погляд, закриття компанії стосується лише самої компанії і тих, хто в ній працює. Насправді список значно ширший. Ось про кого ще варто подумати.

Ваші клієнти/замовники. Неправильно, якщо вони дізнаються про закриття з таблички на дверях «Магазин більше не працює» чи «Помилка 404», замість сторінки вашого сайту. 

Ваші партнери чи постачальники. Якщо для когось ваша компанія була великим клієнтом, припинення її існування стане потрясінням для бізнесу. Про такі речі краще знати заздалегідь. 

Медіа. Не завжди доречно проактивно повідомляти медіа про ліквідацію бізнесу, але мати готовий пресреліз точно треба.

Утім, найважливішою аудиторією, безперечно, будуть ваші працівники. Саме вони мають першими дізнатися про ваше рішення. 

Крок 2. Подумайте, про що треба подбати.

Зберіть кризову групу. Вам треба подбати про юридичні аспекти припинення існування компанії та скорочення людей. Сплануйте, якими хвилями відбуватиметься скорочення. Складіть перелік ризиків, які можуть виникнути перед вами після повідомлення про ліквідацію, та заплануйте можливі контрзаходи. 

Вирішіть, як казатимете про закриття. Обов’язково розробіть план повідомлення новини всередині і назовні організації. У ньому пропишіть, кому розкажете першому, а хто дізнається пізніше. 

Допоможіть людям пережити скорочення й працевлаштуватися. Подумайте, кому з інших підприємств або рекрутингових агенств ви можете повідомити про вивільнення ваших працівників. 

Крок 3. День X. Зробіть оголошення.

Рухайтеся за планом та зберігайте моральну стійкість. Інколи доречним буде подбати про додаткові заходи безпеки в цей день і якийсь час після нього. Наприклад, запросіть службу охорони та дайте їм відповідні інструкції.