Шахрайство: три типові схеми крадіжок у компаніях

Кожен бізнес специфічний і вимагає індивідуального підходу. Але з корпоративним шахрайством це не так. Більшість схем реалізуються за однаковим сценарієм, змінюються лише окремі деталі та суми збитків. Зупинимося на трьох схемах, які застосовують частіше за інші, тому що реалізувати їх шахраєві простіше.

1. Незаконне відчуження активів. Загальний сценарій фрода такий: співробітник-шахрай, користуючись посадовими повноваженнями, привласнює собі власність компанії. При цьому в документації все відзначено «красиво», як має бути, але в реальності активи вже не належать власнику. Красти таким чином може кожен: і рядовий співробітник, і топ-менеджер. 

Методи боротьби: проведення спонтанних інвентаризацій, автоматизація бізнес-процесів, посилення контролю фізичної безпеки й обліку активів, введення процедури комплаєнс в юридичних питаннях.

2. Незаконне перекручення фінансової звітності. Іншими словами – навмисне завищення або заниження цифр у ключових документах. Вигоду від цього отримують по-різному. Деякі, занижуючи показники продажів, залишок кладуть собі в кишеню. Інші завищують стовпчики з прибутком, щоб отримати більш високий бонус до зарплати.

Методи боротьби: проведення незалежного фінансового аудиту від міжнародної аудиторської компанії. Здійснення спонтанних перевірок зі звіркою: клієнт-банку, первинної документації, податкових накладних, бухгалтерських проводок у базі обліку.

3. Корупційні схеми та схеми відкатів. Це найпоширеніший вид шахрайства в компаніях. Характерний для менеджерів із закупівель і комерційного департаменту. Реалізується по-різному.

Методи боротьби: проведення процедури «таємний покупець». Виключення розрахунків у кеші (Ф2), а також посередників при веденні переговорів.